Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ochrana občana - silná, jasná, spolehlivá

Pokud se člověk zamyslí čistě nad pojmem "ochrana", může ho napadnout řada oblastí, ve kterých "hraje" tento pojem hlavní roli. Rozdělil bych je na několik "nadpisů". Ochrana silou, Ochrana každodenního života a Ochrana hodnot. Pořadí popisu neznamená pořadí důležitosti. Tvrdím, že všechny tři musí v ideálním případě fungovat dohromady. Pak je člověk silně, jasně a spolehlivě chráněný.

Možná se k těmto pojmům vrátím, ale dlouho jsem přemýšlel, jak se do této kapitoly pustit. Vždycky si říkám, když nevíš, jak začít, tak začni. Zpočátku mé vyjadřování možná nebude takové, jak bych si přál, přesto alespoň nebudou řádky programu SOVY týkající se Ochrany zející prázdnotou a opravit chybu je lepší, než nedělat nic.

Ochrana silou - státy se vytvářely v historických souvislostech. Proč jsou pospolu Italové, Španělé nebo my, Češi a Moravané je v podstatných bodech jasné. Asi každý z nás by dal dohromady nějakou smysluplnou definici, proč tomu tak je. 

Jsem přesvědčený (ale nemám to statisticky podložené), že hlavními důvody, alespoň pro ty z nás, kterým struna rodiny a budoucnosti v srdci zní, budou ochrana a jistoty. Ani dříve, ani dnes by jednotlivec nebo malé společenství nevěděli dne či hodiny, kdy se jim jejich aktuální bytí sesype. Přijdou silnější. Seberou, zabijí, zničí.

V kapitole Ochrana patrně čtenář nenajde nějaká převratná prohlášení, netradiční nápady, geniální novinky. Ne. Chci jen zdůraznit směřování programových cílů a v tomto případě se především vyjádřit k situaci Česka vůči okolnímu světu. 

Je jasné, že sami se (ani jako stát) nejsme schopni ubránit případnému útoku jakéhokoliv silného nepřítele. Těch potenciálních je stále dost. Ale věřím v civilizovanost států spolčených například v NATO nebo i v jistou pospolitost států Evropské unie. Proto budu opakovaně a tvrdošíjně vybízet ktomu, abychom v těchto institucích byli aktivnější než dosud.

Měli bychom tím dát silně najevo, kam patříme. Měli bychom také každému, kdo by si na nás chtěl "brousit drápky" naznačit, že tentokrát budeme za svoji vlast bojovat do poslední kapky krve. Přeji si, aby už nikdy Čech a Moravan nebyli vazaly jakéhokoliv zločince. Nesklonit hlavu, nepřizpůsobit se výhružkám. Neustupovat zlu.

Věřím, že pokud budeme aktivnější v zahraniční politice, pokud budeme přinášet idee toho, jak do budoucna co možná nejvíce omezit řeči síly a přejít na kulturní způsoby komunikace, jestli se nám podaří aktivovat tyto tendence i u ostatních, bude to (nejen) pro nás dobré. V jednotě je skutečně síla. Pokud ti jednotní jsou mírumilovní a prokazují navíc společnou sílu, mají budoucnost jistější. O to by nám snad mohlo jít víceméně všem.

Ochrana každodenního života - Někdy se bojím jít večer po ulici. Někdy mám pocit, že mě stát není schopen ochránit, pokud bych podal trestní oznámení například na silnou instituci, na známý podnik nebo na rusky mluvícího majitele klenotnictví. Někdy mám pocit, že nejsou vůbec v bezpečí moje děti ve školce, mí přátelé v silničním provozu, na fotbalovém stadiónu, na mítinku nějaké "demokratické strany", zdravotní sestry v nemocnicích, učitelé, novináři.

Někdy mám pocit, že mnohem více je chráněný lump, který pod vlivem tvrdé drogy (např. alkoholu) ublíží a ubližuje dál. Někdy se bojím a nevím, kam se obrátit. Někdy nevěřím, že je státní aparát "na mé straně". A někdy už bych to konečně chtěl změnit. Sám to člověk nesvede. A tak jsem se rozhodl, opět tvrdošíjně, vyzývat všechny z vás, kdo míváte podobné pocity z podobných případů, abyste volili v příštích volbách Stranu Občanů Veřejně Aktivních.

Ochrana, jistota, spravedlnost, vymahatelnost práva, profesionální moc výkonná a orgány činné v trestním řízení, kulturnost jednání státního aparátu, totální válka korupci, pocit bezpečí. To jsou a budou pojmy, které mají v mé mysli silný obsah. V programu se budou tyto a jim příbuzné vyskytovat v různých kapitolách. Jednak proto, že jsou podle mého přesvědčení pro život člověka velmi velmi podstatné a jednak proto, že bez nich se nedá stavět to další. A to další se zase nedá budovat a zlepšovat bez ochrany, jistoty a spravedlnosti.  

Ochrana hodnot - do této části cílů SOVA ohledně Ochrany patří všechna témata, která se mohou prolínat i jinými kapitolami. Jde o to, že každý slušný člověk vyznává určité hodnoty, které se mohou týkat kulturních zvyklostí, pohledu na svět například z hlediska náboženství nebo výchovy v rodině i vlastních životních zkušenností. 

Navíc se to netýká jen hodnot duševních, ale i těch, které jednotlivec i různé skupiny lidí vytvářejí. Umělecká díla, budovy, řemesla, regionální či kulturní zvyklosti. Je toho poměrně mnoho. Obsahují přenosná sdělení, nenásilné prvky komunikace. 

Takové hodnoty (a je jich mnohem víc) by nejen neměly být potlačovány, pošlapávány či dokonce trestány. Měly by být podporovány a stát by měl dát jasně najevo, že stojí na straně slušných, kulturních, aktivních a pracovitých lidí. Ti, kteří dělají něco navíc, co přesahují svou činností sami sebe. Spojují, aktivují, burcují a nedají zapomenout. Myslím si, že nejlépe se člověk s člověkem domluví svojí kulturou. A tím rozhodně nemyslím jen obraz, hudbu nebo knihu. 

V těchto hodnotách se mi promítá myšlenka zlepšení komunikace mezi lidmi, snižování napětí a agresivity, rozvoj ekonomiky, lepší svět našim dětem. Pokud by záleželo na mne, bylo by znát, že stát tyto věci nejen chrání, ale hlavně podporuje. To není hlavně záležitost peněz, ale jde o to chtít a vytvořit podmínky. Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 31073
Měsíc: 176
Den: 7